27. האם תיתכן תורה שתאחד את תורת הייחסות ותורת הקוונטים?

14 תגובות על 27. האם תיתכן תורה שתאחד את תורת הייחסות ותורת הקוונטים?

 1. מאת סבדרמיש‏:

  לאריאל ואחרים
  בגלל הרבה פרסומות זבל שמגיעים לאתר, אני נאלץ לאשר כל תגובה.
  אני מתנצל מראש על עיכובים בתגובתי למגיבים.
  סבדרמיש יהודה

  • מאת סבדרמיש‏:

   לכל מגיבי האתר:- מאחר והיגיעו מאות תגובות זבל לאתר מגורמי חוץ, בעיקר ברוסית ובאנגלית, אני החלטתי לאשר רק תגובות שיגיעו לאתר בשפה העיברית.
   אני מתנצל מראש על עיכובים בתגובתי למגיבים.
   סבדרמיש יהודה

 2. אריאל
  ניסיתי להבין על מה מדובר במודל של מסות וקפיצים תחת גבול הרצף, האמת שלא הבנתי ולא הצלחתי להבין למה זה פוסל את הרעיון שלי שאי אפשר לעשות תורה מאוחדת לקוונטים ולייחסות.
  אם תוכל להסביר לי ולאחרים בבלוג שלי אשמח.אם לא, נישאר איש איש בעמדתו לטוב או לרע.
  כל טוב
  יהודה

  • מאת אריאל‏:

   יהודה,
   מודל הקפיצים והמסות נותן את משוואת הגלים תחת גבול הרצף. המודל פשוט מאוד. תסמן את ההסטה של כל מסה, ותרשום את משוואת הכוחות. משוואת הכוחות נותנת לך תחת גבול הרצף את משוואת הגלים.
   גל הוא אובייקט רציף במילים שלך- כמות הנקודות בו פרופורציוני לכמות הנקודות בקטע [0,1].
   מסות וקפיצים לעומת זאת, הם ברי מנייה לכל היותר ולפי הלוגיקה שלך לא ייתכן שיתאפשר להגיע למשוואת הגל, אבל עובדה אנחנו כן מגיעים למשוואת הגלים בעזרת מודל המדבר על גדלים בדידים בלבד. הבנה מעמיקה של המודל עצמו אינה חשובה בשביל הנקודה שאני מנסה להציג.
   נוסף על כך, עדיין לא ענית למה אתה טוען שתורת הקוונטים עוסקת בגדלים בדידים בלבד?
   חג עצמאות שמח.

 3. לאריאל
  אתה מביא כדוגמא את מודל מסות וקפיצים שאינני מכיר. אתעמק ואגיב. כרגע אני בדרך לטכס הזיכרון.
  ביי
  יהודה

 4. אריאל
  אסביר שוב:
  תורת היחסות מיתייחסת לכל נקודה ביקומינו ולכן עוצמת יקומינו על פי תורה זו היא פרופורצינאלית ל לכמות הנקודות בקטע אפס עד אחד שעוצמתו על פי תורת הקבוצות של קנטור היא א1. לעומת זאת היקום הבנוי על פי תורת הקוונטים בנוי מקוונטים שהם בני מנייה וניתן לספור אותם לכן עוצמתן סופית או לכל היותר א0. ומכיוון שאי אפשר לעשות פונקציה חד חד ערכית בין א1 ל א0. נקודה. אבל אריאל היקר אם תראה כיצד להפוך את עוצמת תורת הקוונטים מ א0 ל א1 אזי אולי תוכל לעשות את התורה המאוחדת ואולי לקבל את פרס הנובל(:))
  אבל ברצינות אריאל, ייתכן ואני טועה אז בבקשה נא לא להעליב, ולהגיב בנימוס ובעדינות תודה.
  מצפה לתגובתך.
  יהודה

  • מאת אריאל‏:

   יהודה,
   א. תורת הקוונטים לא טוענת שהיקום בנוי מקוונטים. התורה טוענת שמדידות פיזיקליות מסוימות מקבלות ערכים בדידים. לא שכל הערכים הפיזיקליים הם בדידים. אנחנו עדיין לא יודעים אם יש יחידת זמן בסיסית. לכן המרחב שלנו עדיין רציף בתורת הקוונטים, ולכן לפי הלוגיקה שלך יכולה להיות התאמה בין מכניקת הקוונטים לבין יחסות כללית
   ב. החלק השני של התגובה שלי, מראה שהלוגיקה שלך שגויה, ואני מביא לך דוגמה איך מודל של מסות וקפיצים תחת גבול הרצף, נותן לך את משוואת הגלים. זוהי דוגמה אחת מיני רבות כיצד ניתן להגיע ממודל בדיד למודל רציף. אז למה שלא יהיה ניתן לתת מודל קוונטי לכבידה, כך שיהיה אפשר לגזור ממנו יחסות כללית?

   יש תיאוריות קוונטיות שניתן לגזור מהן יחסות כללית. הבעיה היא לא המתמטיקה הבעיה היא הפיזיקה.
   לכל תיאוריה כזאת יש ניבויים משלה, ומדענים מנסים לאשש ניבויים אלו. אתה מוזמן להצטרף למסלול לימודים לפיזיקה ולחקור בעצמך את הנושא. אבל בבקשה, אל תעשה את זה בבלוג אינטרנטי שמצטט את ויקיפדיה בתור מקור. מדע לא מתפתח באופן הזה. רוב המאמרים שלך באתר סובלים מהגדרות שגויות, הבנה לא נכונה של מושגים בסיסיים, והנחות לא פיזיקליות בעליל.

 5. אריאל
  שני דברים לי אליך
  א. לא ברור מה השאלה שלך אלי . שאל אותה שוב.
  ב. חשוב שוב אם הצורה בה אתה מגיב אלי בעיקר בתגובתך הראשונה, האם היא מעודדת ויכוח פורה ? .יש לי הרגשה שיש לך ידע בקוסמולוגיה ואתה מבין במה הדברים אמורים ורק זה מונע ממני להסיר את תגובתך המשפילה. התייחס לדברים ואל תכפיש. שום דבר לא יוסר כאן מלבד אולי תגובות מכפישות.
  לילה טוב
  יהודה

  • מאת אריאל‏:

   תן לי לנסח את התגובה שלי מחדש. אני כועס על זה שאתה כותב דברים שאינם נכונים בעזות מצח, אפילו שאין לך הבנה של הנושא.

   א. איך קבעת שהעוצמה של תורת הקוונטים היא א0?
   ב. וגם במידה ואתה צודק, והעוצמה היא 0, למה שזה ימנע מאיתנו למצוא תורה מאחדת? בעזרת מודל של שרשרת קפיצים ומסות, אתה יכול לקבל את משוואת הגלים בגבול הרצף. לפי הלוגיקה שלך, לא ניתן להגיע למשוואת הגלים שכן הגל הוא אובייקט רציף, ואילו מסות וקפיצים הם ברי מניה. אבל המתמטיקה מראה שכן אפשר. אז למה שהדבר לא יהיה אפשרי גם עבור תורת הקוונטים ויחסות כללית?

   מצטער אם תגובתי הראשונה הייתה מתלהמת. אני כועס על כך שאתה טוען שכל הפיזיקה המודרנית מתבססת על הנחות שגויות,למרות שלך ככל הנראה אין אפילו הכשרה מעבר לפיזיקה תיכונית.

 6. מאת אריאל‏:

  מה?
  איך עוצמה של קבוצות קשורה בכלל לתאוריות מדעיות???
  יהודה, מאיפה, למה ואיך הסקת שתורת הקוונטים מטפלת *רק* בגדלים בדידים? בגלל השם? האם התעמקת בכלל בתיאוריה לפני שרשמת את הפוסט הזה?

  גם אם מה שאתה אומר נכון (ספויילר: הוא לא) למה זה אומר שלא תהיה תאוריה מאחדת? גלים מכניים בחומר הם רציפים והם גם מתיישבים יפה יפה עם תורת הקוונטים. זה מה שכל סטודנט לפיזיקה לומד בקורס מצב מוצק.
  בבקשה, תפתח ספר פיזיקה מעבר לקורס מבוא, תלך להרצאות שעל הלוח רושמים נוסחאות ולא להרצאות מדע פופלרי.

  ותעשה טובה. תמחק את הפוסט. הוא מבייש כל מי שיש לו הבנה טיפה יותר מעמיקה מפיזיקה פופלרית.

  • אריאל
   מצטער,למה אתה חושב שעוצמה של קבוצות לא קשורה לתיאוריות מדעיות?, אני חושב שאתה טועה ובגדול. אני טוען שבגלל ששתי הקבוצות האלה שונות בעוצמתן, בקבוצה הגדולה יותר ישארו אברים שלא ייוצגו ב"תיאוריה המאוחדת"
   למשל יש לי קבוצה של עשרה בנות ואני קובע פונקציה שכל בת תקבל מסרק וכל מסרק יקבל בת. ברור שקבוצת המסרקים חייבת להיות שווה בגודלה לקבוצת הבנות שאם לא כן ישארו מסרקים או בנות מיותרים.
   יהודה

  • מאת אריאל‏:

   שוב. גם אם אתה צודק, ואכן יש קשר בין עוצמה של קבוצה לתיאוריה מדעית, עדיין לא ענית על שאר השאלה שנשאלת תחת ההנחה שאתה צודק.

 7. לרינת
  צר לי שהם לא אוהבים. אני בכל אופן כתבתי דברים פשוטים והתעמקתי רק באי ההתאמה שקיימת בין א0 ל א1 ומכיוון שהעוצמה של הקוונטים היא סופית או א0 לכל היותר זה לא יסתדר עם א1 של תורת הייחסות. אם תסבירי לי היכן אני טועה אחשוב מה לעשות. כרגע אני לא מוצא סיבה לשנות את המאמר או להסיר אותו כי פשוט לא יכולה להיות התאמה בין הקוונטים לייחסות או לויחסות כללית ואף לניוטון
  יום טוב
  יהודה

 8. מאת רינת‏:

  יהודה שלום
  קראתי בעיון את מה שכתבת ומה אומר קישרת בן תחומים שאין ביניהם שום קשר. תורת הקבוצות ותורת הקוונטים. תורת הקבוצות היא תחום מורכב ומסובך ביותר. ניכר בדבריך שקראת רק את השורות הראשונות בתורה זו ולא
  יותר. ולא יותר. אני מוסמכת למתמטיקה ומלמדת אותו . אם תראה את זה למי שעיסוקם מתמטיקה או תורת הקוונטים במקרה הטוב יתייחסו אליך כאל בדיחה. לא חבל? רבים בחוג לאסטרונומיה בירושלים ראו את הגיגיך ואם לנקוט לשון המעטה מאוד לא אוהבים את מה שכתבת. . עצתי לך מאמר זה תסיר לאלתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *