40. מהירות האור והקשר בין מסה ואנרגיה

9 תגובות על 40. מהירות האור והקשר בין מסה ואנרגיה

 1. מאת מתן‏:

  יהודה האם יש מצב שגם הקווארקים מורכבים ממערכת חלקיקים שגם הם מורכבים ממערכת חלקיקים ולמעשה זה אין סופי ? שכל חלקיק תמיד יהיה מורכב ממשהו יותר קטן עד אין סוף ?

  • מאת סבדרמיש‏:

   למתן
   המאמר עוסק במהירות האור ושאלתך היא לגבי קוורקים. אבל השאלה מעניינת ואשתדל לענות עליה. אני אבדוק את הבעייה משתי נקודות ראות, האחת היא עיקרון אי הוודאות של אייזנברג המונעת מאיתנו להבחין בגדלים הקטנים מגודל מסויים ולכן לא נוכל להבחין בחלקיקים החל מגודל קטן מסויים.
   נקודת הראות השנייה היא האנסופיות עצמה של החלוקה . אנו יכולים למדוד מספר סופי של חלוקות, להוכיח אינסוף חלוקות ?… אולי באינדוקציה??, למשל נוכיח לחלוקת הקוורקים הראשונה, ומתוך נכונות לחלוקה ה
   אתעמק ואחזור אליך. שאלה מאתגרת!

 2. מאת aquarius‏:

  סליחה על הדיליי של שנה וקצת. תקופת מבחנים הפריעה לשיחה המעניינת.
  הבעיה בתשובה שלך היא שהטמפטורה במשוואה שלך היא פשוט לא מתאימה לכך. הטמפרטורה היא טמפרטורת חלקיקי הגז ולא התווך, וניטרינים הם חלקיקים חמים מאוד (מהירות עצומה, מסה כמעט אפסית). כמו כן, מהירות הניטרינים לא אמורה להשתנות בין התהליכים שהתרחשו בזמן הריקומבינציה לעכשיו ולכן אפילו עם הגדרה כמו שלך תקבל שמהירות האור היא בקירוב רב קבועה.

  נניח ואני טועה, איך אתה מציע בכלל למדוד את השינוי במהירות האור? נשמע כמו ניסוי לא אפשרי.

  • מאת סבדרמיש יהודה‏:

   למתן
   שאלתך מעניינת ומאתגרת!
   את שאלתך אפשר לבדוק בשני אופנים. הראשון בעזרת "עיקרון אי הוודאות של אייזנברג" שהוא מראש לא יאפשר לנו לבחין בחלקיקים הקטנים החל מגודל מסויים.
   האופן השני של הבדיקה הוא לבדוק אם יכולה בכלל להיות היתכנות של חלוקה עד אינסוף, למשל באינדוקציה :
   החלוקה ה N-ית תוכיח גם אפשרות לחלוקה N+1 (הקטנה יותר) .
   שתי אפשרויות אלה, איזנברג ואינדוקציה, דורשות התעמקות נוספת וכעת כבר אחרי שתיים וחצי בלילה! אז ניתעמק בשאלתך מספר ימים ונחזור אליך אני מקווה בתשובה ממצה יותר. לילה טוב.
   יהודה

   9

 3. מאת אליעזר‏:

  היי,
  מקווה שמתקפת הספאם הסתימה, הלוואי שגם הקורונה תעלם

 4. מאת סבדרמיש‏:

  ל aquarius‏: שלום רב
  אני נימצא תחת מתקפת ספם של תגובות זבל וזה מפריע לתפקוד התקין של האתר. לכן אני מאשר כל תגובה לאחר בדיקה. ולעיניינינו
  במאמר 30 באתר אני מראה שהתווך הבין כוכבי אינו ריק לחלוטין אלא שהוא מלא באין ספור חלקיקים כגון נטרינים קרניים קוסמיות למיניהן וכמובן פוטונים. אוסף כל אלה הנעים מכל מקום לכל מקום מתנהגים כמו חלקיקיי גז ומגדירים את מרחביי היקום כגז. וזאת למרות שרובם של מרחבי היקום ריק אבל ההגדרה של מרחביי היקום חייבת להיות כגז, עם כל התכונות הנתונות לגז כמו טמפרטורה לחץ והפרש לחצים וגם רוחות.
  כעת, נירצה או שלא נירצה גלי האור הנעים במרחבי היקום עושים זאת במרחב שהוא מוגדר כגז, ואם קיים חוק שמהירות גלים פרופורציונית לשורש טמפרטות הגז בו הן נעים, לא מצאתי שום סיבה למנוע את ההכללה הזאת מהאור. אם לך יש סיבה, האר את עיניי.
  יום טוב
  יהודה

 5. מאת aquarius‏:

  מדוע התגובות שלי לא מפורסמות?

 6. מאת aquarius‏:

  היי,
  מה ההצדקה לשימוש בנוסחה לחישוב מהירות התקדמות הגל בגזים אידאליים לחישוב מהירות האור כתלות בטמפ' הרקע של היקום? בנוסחה המקורית יש תלות במסת החלקיקים ובמבנה החלקיקים, כמו כן התווך הבין כוכבי הוא ריק ברובו ולכן לטעון שהתקדמות גל אור בריק שקולה להתקדמות גל בגז נראית שגויה לחלוטין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *